Rozhovor s Alenou Schulz

Chtěla bych Vám představit ilustrátorku a malířku paní Alenu Schulz, která ilustrovala dvě z mým knih, z nichž jedna už vyšla. Paní Schulz je zkušená ilustrátorka, která se naprosto skvěle zhostila úkolu a výsledek je moc povedený. Chtěla jsem, abyste jí také lépe poznali, zeptala jsem se tedy na několik věcí, které mě zajímají:

Alena Schulz

Ilustrovala jste mnoho knih, počítáte to ještě vůbec? Věděla byste třeba kolikáté v pořadí byly Bylinkové pohádky?

Dětské knihy ilustruji už víc než 40 let….v Rakousku i v Čechách. Nedovolím si odhadnout kolik jich bylo. Mnoho. Vím jen, že svou práci miluji, neumím nic jiného.

Jaký máte vztah k pohádkách obecně? Čím Vám jsou tak blízké?

S pohádkami jsem vyrůstala. Babička četla často a všechno. Nejraději jsem měla chodské pohádky, které četla v chodském nářečí. Sama jsem napsala několik svých vlastních pohádek, ale ještě jsem nenašla nikoho, kdo by je vydal a nejhorší je, že si je nedokážu sama ilustrovat.

Ilustrovala jste Bylinkové pohádky a také Stromové pohádky, které vyjdou v letošním roce. Vím, že máte k rostlinám blízko, pracuje se Vám pak jako ilustrátorce lépe když kreslíte něco, co je Vám blízké, nebo naopak cítíte větší zodpovědnost?

Vyrůstala jsem v domku se zahradou, a i teď žiji v domě s velikánskou zahradu, kterou s radostí vylepšuji. Rostliny jsou všude kolem mě, umím je pojmenovat a ráda je kreslím. Jde to zlehka.

Znám Vás jako ilustrátorku dětských knih, je očividné že Vás ilustrace pro děti baví, bylo tomu tak vždy?

Kreslím od malička a pořád. Babička malovala, tatínek byl malíř a sochař. Vyrostla jsem v tom.

Jako ilustrátorka si musíte nejprve pohádku přečíst, zajímá mě, zda hned v hlavě vidíte, jak by měla ilustrace vypadat nebo si to vše necháváte rozležet a nápady postupně přicházejí?

Čtu manuskript a hned si dělám skicy. První nápady jsou nejlepší. Když se to snažím to vylepšit ztrácí to šťávu.

Mám tři děti, a tak mi projde rukou mnoho dětských knížek a zjistila jsem, a zatím se mi to potvrzuje, že každý ilustrátor má svůj charakteristický styl práce, často poznám, kdo knížku kreslil, aniž bych si to přečetla z obálky. Zajímá mě, jestli toto vnímáte jako ilustrátorka o spisovatelích. Když ilustrujete knihu autora, pro kterého jste už kreslila, poznáváte styl jeho práce?

Poznat se to dá. Někdo píše rád a má talent a humor.

Bylinkové pohádky už vyšly v minulém roce, letos v únoru se k nim přidají Stromové pohádky. Co byste knížkám popřála?

Aby se množily, abych mohla kreslit další obrázky a ať se dobře prodávají a dostanou se k dětem. Byla bych ráda, kdyby v nich vzbudily zvědavost a lásku k přírodě.

Tagy:
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.