Všude se mluví o tom, jak je důležité číst dětem, a ve své podstatě je celkem jedno, jestli je to během dne, nebo večer před spaním. Posloucháním si děti rozšiřují slovní zásobu, ale především se učí používat fantazii. Knížek je na trhu nespočet a najít opravdu dobrou knihu která zaujme nejenom děti, ale také rodiče je někdy obtížné. Záměrně říkám rodiče, protože knížka musí bavit nejenom posluchače, ale také toho, kdo ji čte. Ačkoli jsou moje děti těmi prvními, kterým čtu své rukopisy, z devadesáti procent však předčítám knížky od jiných autorů. Mám pro vás několik postřehů, které se vám mohu hodit.
Věkový rozdíl mezi sourozenci
Když máte jedináčka je to celkem snadné, když však máte dvě a více dětí nesmíte zapomínat na starší nebo mladší dítě. Jeden čas, kdy byl náš nejmladší syn hodně malý četla jsem nejdřív pohádku jen pro něho a pak jsem četla tu pro starší děti nebo obráceně. Je to asi nejlepší způsob, jak uspokojit všechny.
Podle čeho vybírám knížku
Často volím autory, od kterých už jsme knížku měli a líbila se. Ale je mnoho těch, kteří ve svém spisovatelství ke své škodě nepokračují, a tak musím lovit v jiných vodách. Když kupuju knížku tak se do kousku začtu, a to mi hodně proradí, dobrá knížka mě zujme hned po pár řádcích.
Klasické pohádky jsou základ
Miluju pohádky od K. J. Erbena a v podstatě jsem na nich vyrostla. Jsou to pohádky, které by si myslím mělo znát každé dítě. Ráda se k ní vracím a tu a tam z ní dětem přečtu. Jestli by rodina s malými dětmi měla mít doma jen jednu knížku vřela bych doporučila tu od Erbena.
Knížky na pokračování s rozvahou
Některé knížky jsou psány jako jeden velký příběh rozdělený do několika kapitol, které na sebe navazují. Tento typ knížek se hodí opravdu jen pro toho, kdo čte dětem poctivě každý den, jinak se může stát, že děti zapomenou na souvislosti z předešlého příběhu.
Přeji vám šťastný výběr knih
Jana Burešová
autorka dětských knih