Zajímavá historie mýdla

 

Mýdlo, dnes samozřejmá součást osobní hygieny má velmi zajímavou historii. O tom kdy vzniklo, se nemohou historici shodnout. Zatímco nejrůznější pasty využívané při praní prádla byli, ve starověku zcela běžné, o pastách určených k očistě těla nás dobové údaje neinformují. První zmínky o návodu na jeho výrobu pocházejí z roku 2200 př.n.l. z Babylonie, ovšem jak se badatelé domnívají v této době sloužilo k léčení ran. Obyvatelé starověké Palestiny, Féničané a Řekové používali takováto mýdla k čištění vlny. V Římě směs kozího loje a dřevěného popela sloužila jako pomáda na vlasy, kterou si muži potírali hlavy.

První zmínky popisující blahodárné účinky mýdla při očistě těla se objevují až ve 2. stol.n.l. Používání mýdla při osobní hygieně se tak začalo postupně rozšiřovat.

Ve velkém se začali mýdla vyrábět až počátkem 19. století kdy William Colgate založil v New Yorku továrnu na jeho výrobu. Jelikož odbyt byl vynikající, brzy přibyli další továrny zabývající se jeho produkcí.

Mýdlo se od svých počátků z dob starověku velmi změnilo od původní mazlavé pasty nelibé vůně a vzhledu po dnešní voňavá mýdla nejrůznějších tvarů a barev a stalo se tak neodmyslitelnou součástí osobní hygieny.

 

 

 

Zdroj intimní historie od antiky po baroko: Vlastimil Vondruška, nakladatelství MOBA

Komentáře

    Přidat komentář

    * Nezapomeňte na povinné pole.

    • Rubriky